''Türkiye Sizi Kazanacak!'' Mersin'in En iyi Kpss Kursu

     
 
Menüler
  Ana Sayfa
  Kurslarımız
  Kurumsal
  Sınav Kaygısı
  Foto Galeri
  Ön Kayıt
  Sınavlar
  İletişim
     
 
Ders Programları
2016 AÖF Ders Programı (Bahar)

 

     
 
Anket
Karacan Akademi'den Beklentiniz Nedir?
Alanında Uzman Eğitim Kadrosu
Donanımlı Bir Eğitim Binası
Çok Çeşitli Yayın Desteği
Ferah ve Temiz Bir Kafeterya İmkanı
HEPSİ
     
 
KPSS A
KPSS A

 

1- A Grubu Kadro Ne Demektir?

Kamu kurum ve kuruluşlarındaki müfettiş yardımcısı, uzman yardımcısı, denetmen yardımcısı, stajyer kontrolör ile kaymakam adaylığı gibi kariyer meslek olarak nitelendirilen kadrolara A grubu kadrolar denir.

 

 

2- KPSS-A Her Yıl Yapılır mı?

KPSS – A her yıl yapılır.

 

3- KPSS A Grubu Sınavına Kimler Katılabilir?

KPSS - A kadrolarına genel olarak Siyasal Bilgiler Fakültesi, Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İktisat ve İşletme Fakültesi gibi 4 yıllık fakülte mezunları ile sınavın geçerlilik süresi içinde lisans düzeyinde mezun olabilecek durumda olanlar (3 ve 4 sınıf öğrencileri) başvurabilmektedir.

 

4- Gelecek Yıl Mezun Olacaklar da Bu Yıl Sınava Girebilir mi?

Sınava girildiğinde mezun olup olmama şartı aranmamaktadır. Mezuniyet şartı kurumun yapacağı sınava başvuru esnasında gerektiği için sınava girebilir. (Üniversite 3. sınıf öğrencisi girebilir.)

5- Mezuniyet Tam Olarak Ne Zaman Gereklidir?

A Grubu olarak tanımladığı kadrolar için KPSS sonucu ile kamu kurum ve kuruluşlarına başvurdukları tarihte mezun olma şartı aranır.

6- A Grubu Kadrolara Başvurmak İçin Hangi Sınavlara Girilmeli?

Kamu kurum ve kuruluşları, A Grubu Kadrolar için, bu kılavuzda yer alan KPSS puan türlerinden hangisini kullanacakları ile adaylarda arayacakları genel ve özel şartları ilanla kamuoyuna duyuracaklardır.

 

KPSS-A Grubu Kariyer Mesleklerine ilişkin kurumların aradığı şartlar her zaman aynı olmayabiliyor. Kimi kurum sınava katılma şartı olarak genel yetenek genel kültür yabancı dil testlerinin yanında mesleki testlerin farklı alanlarından belli puanlar almış olma koşulunu ararken; Örnek;KPSSP47 (Devlet Personel Uz. Yrd. ya da TBMM Uzman Yardımcısı gibi). Bazı kurumlar ise sadece GENEL YETENEK-GENEL KÜLTÜR ve YABANCI DİL testlerinden belli puan almış olma şartını aramaktadır. Örnek; KPSSP4 DPT (Devlet Planlama Teşkilatı) ve TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) Uzman Yardımcılığı gibi.

 

A GRUBU kadrolar diye bahsedilen mesleklere girebilmek için öncelikle kurumların belirlemiş olduğu KPSSP 120 farklı Puan türünden birinden (Kurumun daha önce belirlemiş olduğu) geçerli puanın alınması gerekmektedir. Örneğin; Kaymakam Adaylığı için İçişleri Bakanlığının belirlemiş olduğu KPSSP37 Puan türünden yine kurumun sınav ilanında belirteceği baraj puanı alınması gerekmektedir. Aksi takdirde anılan sınava katılım mümkün olmayacaktır.

7- KPSS-A Grubu Sınavı İçin  Yaş Sınırı Var Mıdır?

KPSS-A grubu sınavına girişte yaş şartı aranmamaktadır ancak kurumların kendi açtığı sınavlarda yaş şartı aranmaktadır. Bu yaş sınırını her kurum kendi meslek personel yönetmeliği ile belirlemektedir. Örneğin; Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanlığı için yaş şartı 35 iken Vergi Denetmenliği için 30 yaş barajı vardır.

8- KPSS-A Grubu Sınavına Başvurular ve Sınav Ne Zaman Yapılacaktır?

KPSS sınavına başvurular NİSAN ayının üçüncü ve dördüncü haftası içinde yapılmaktadır. Başvuru tarihleri bazen MAYIS ayının ilk haftasına kadar uzamaktadır. Örneğin; 2010 KPSS başvuru tarihleri 10 Mayıs-21 Mayıs tarihlerindeydi ve sınav 10-11 Temmuz 2010’da yapıldı. .

 

9- KPSS-A Grubu Sınavından Alınan Puanlar Ne Kadar Süre Geçerlidir?

KPSS sınav puanları iki (2) yıl geçerlidir. İki yıl içinde alınan puanın yeterli olabileceği yerlere başvurma hakkı bulunmaktadır. Ancak 2 (İki) yıl içerisinde yeni bir sınavın yapılmaması durumunda sınav sonuçları sonraki sınava kadar geçerli olmaya devam eder.

 

10- Bir Aday KPSS-A Grubu Sınavına Kaç Kez Katılabilir?

KPSS sınavına katılım sayısında sınırlama yoktur. Aday her yıl KPSS’ye girebilir. Sınavda oturumların hepsine katılabilir.

 

11- KPSS-A Grubuna Girenler KPSS-B Grubu Kadrolarına Başvurabilir mi?

KPSS’ye lisans düzeyinde girenler A grubu kadroların giriş sınavlarına başvurunun yanı sıra, B grubu kadrolara ve öğretmenlik yerleştirmelerine de başvurabilirler.

12- KPSS-A Grubu Kadrolara Girişte Askerlik Şartı Nedir?

KPSS’ ye giriş sırasında adaylardan askerlik belgesi istenmediğinden askerlik durumu ne olursa olsun erkek adaylar sınava girebilir. Ancak; Kurum sınavlarına giriş sırasında askerlikle ilgisi bulunmaması veya ertelemiş olması gerekir.

 

—       

 
 
  Karacan Akademi © 2012